Vaimsete puuetega noorte tööhõive kohalikes kogukondades

4/16/24

Vaimse puudega noorte tööalane konkurentsivõime kohalikes kogukondades

2020 – 2022 aastal osales Narva-Jõesuu linn Erasmus+ projektis „Employability of young people with mental disabilities in local communities", mis on suunatud intellektuaalse puudega inimeste tööturule kaasamisele.

Projekti eesmärk on puuetega inimeste iseseisva toimetuleku ja sotsiaalse kaasatuse parandamine. Projektis osalemine oli vajalik tagamaks puuetega inimestele võrdsed võimalused osalemaks kogukonna- ning tööelu tegevustes.

Narva-Jõesuu esindajad külastasid projekti raames kolme riiki: Sloveeniat, Hispaaniat ja Küprost, et saada aimu vaimupuuetega inimeste tööhõivest nendes riikides.

Sloveeniast sai partneriks Sezana kommuuni vald, kus selle sihtrühma inimeste päevakeskustes on aastaid tegeldud mikroskeemide kokkupanemise, suveniiride valmistamise, käsitööga, samuti on erivajadustega inimesed kaasatud juurviljade ja puuviljade kasvatamisesse, aedade kaustamisesse, teenindusse spetsialiseeritud kohvikus, abi ürituste läbiviimisel ja palju muud.

Teine partner, Hispaania linn Burgos, näitas laiaulatuslikke võimalusi selle kategooria inimeste oskuste ja võimete kasutamiseks: suured ettevõtted, nagu L'Oreal ja SanMigel, loovad oma ettevõtetes tsehhe, ja Burgose Ülikool avas nende koolituse suuna.

Küprose Limassoli linnast pärit partnerid jagasid oma kogemusi, kuidas tutvustada vaimupuudega inimestele selliseid elukutseid nagu kontorijuht või tootmisassistent, ning kuidas oma võimeid ja oskusi maksimaalselt ära kasutada.

Eestist osalesid projektis:

  • Ahtme kool, mis on juba aastaid edukalt tegelenud puuetega lastega ning mille esindajad on samuti väga huvitatud sellest, et laste koolis omandatud oskused neile kasuks tuleksid tulevikus ühiskonna täisliikmeks saamisele kaasaaitamine;
  • Mitteformaalse õppe keskus Vitatiim, mis on juba mitmendat aastat toetanud erinevaid projekte, mis aitavad parandada ühiskonna heaolu, sealhulgas tegelevad puuetega inimeste probleemidega;
  • SOS Lasteküla esindajad, kes ei ole peretüüpi kodudes kasvanud ja puuduliku tervisega laste edasise saatuse suhtes ükskõiksed ning kes on valmis toetama nende tööhõive arendamist kõigi jõududega;
  • Narva-Jõesuu noortekeskuse esindajad, kelle eesmärk on näha ja arendada noorte võimalusi edasiseks töötamiseks;
  • kui ka Narva-Jõesuu linnavalitsuse liikmed suure sooviga näha edukaid näiteid ja aidata neid meie ühiskonda tutvustada.

Projekti raames toimus Narva-Jõesuus infovahetus tööandjate jaoks, seminar erinevate teenuste ja asutuste esindajatele, vaimupuudega noorukitele korraldati töömalev, mis praktikas näitas võimalust ja protsessi nende tööhõivest.

 

Meediakajastused

 

Projekti tulemuseks koostatud dokumendid: