« Tagasi

Reedel oli linnapeal kaks väga olulist kohtumist

Fotod Alar Tasa

Selle nädala viimasel tööpäeval polnud Narva-Jõesuu linnapeal Maksim Iljinil aega teha lõppeva nädala kokkuvõtteid, sest ees oli ootamas kaks tähtsat kohtumist.

„Kohe hommikul kohtusin Vabariigi Presidendi Alar Karisega, kellega koos arutasime siinse piirkonna ja linnaga seotud teemasid. Erilist tähelepanu sai pööratud viimastele sündmustele Narva ja Narva-Jõesuu piirkonnas. Samas rääkisime palju ka tulevikuplaanidest," selgitas Iljin.

Linnapea tutvustas kohtumisel uue hariduskompleksi ehitamise ja Sinimäe muuseumi laiendamise plaane. Presidendi sõnul tuleb riigil leida Sinimäe muuseumi jaoks paar miljonit eurot, kuna ühine ajalugu peab tema sõnul olema eksponeeritud seal, kus see on toimunud.

Seoses hariduskompleksi ehitamisega palus linnapea presidendil edastada valitsusele sõnumi ka uute üürimajade ehitamise finantseerimise vajadusest. Mööda ei mindud ka õiglase ülemineku teemast. Linnapea Iljin kinnitas veelkord, et see on loomulikult meie regiooni jaoks vajalik, kuid ilma põlevkivisektori toimimiseta, võib õiglane üleminek muutuda hoopistükkis ebaõiglaseks.

„Selleks, et põlevkivisektor minevikuhämarusse jääks, peab juba praegu midagi asemele pakkuda olema," kinnitas president Alar Karis, lisades, et vastasel juhul võib tekkida otsene oht regiooni tulevikule ja kogu riigi julgeolekule.

Linnapea teine kohtumine reedesel päeval polnud vähemtähtis kui eelmine ja toimus see Vabariigi riigihalduse ministri Riina Solmaniga.

„Ääretult meeldiva kokkusaamise põhiteemaks oli Narva-Jõesuu muuli taastamine ning selle objekti mõjud regiooni tulevikule. Ministri sõnul on julgeoleku ja ettevõtluse mõju siin esmatähtis ning selle projektiga peab juba praegu tegelema," rääkis linnapea Maksim Iljin, kelle sõnul lubas minister, et järgmise aasta riigieelarve koostamisel seisab ta selle projekti finantseerimise eest.

„Lisaks eelpool mainitule rääkisime palju ka õiglasest üleminekust, kuna minister Riina Solmani vastutusel on selle fondi raha jagamine," rääkis linnapea, lisades, et regiooni ettevõtlus peab juba lähitulevikus muutuma hulga mitmekesisemaks, et tuua Ida-Virumaale võimalikult palju uusi töökohti.

„Kokkusaamisel tulid jutuks ka tulumaksu jaotamise, turismikasu kehtestamise ja maamaksu piirmäärade muutmise temaatikad. Minister nõustus, et kõige sellega peab riik juba tänasel päeval tõsiselt tegelema, tõstmaks sellega ühtlasi kohalike omavalitsuste autonoomiat. Vastasel juhul liigub nii rahvas kui ka teenused edaspidi vaid Tallinna suunas," rääkis linnapea Maksim Iljin.

„Eestis peab elu võrdselt hea olema igal pool. Narva-Jõesuu on kindlasti üks kohtadest, kuhu tahetakse elama tulla, kuid riik peab olema kindlasti linna probleemide lahendamisel Narva-Jõesuule abiks," kinnitas Eesti Vabariigi riigihalduse minister Riina Solman kohtumise lõppedes.