Eelolev kooliaasta Narva-Jõesuus - «Nii tavaline ja siiski nii eriline»
Loetud päevade pärast algab uus kooliaasta - nii tavaline, ent nii eriline! Tavaline seepärast, et Eestis kehtivate seaduste kohaselt on ikka nii, et õppeaasta algab 1.septembril ja kestab 31.augustini. Nii on olnud palju aastakümneid ja nõnda jätkub veel mõnda aega. Võiks ju arvata, et ei erine eelolev kuidagi sellele eelnenud kooliaastale või et järgmine on sarnane peatselt algavale. Ikka on ju nii olnud, et õpetaja on klassi ees ja säravad silmapaarid teda tähelepanelikult jälgimas. Õpilase vaates on olnud talle meeldivamaid õppeaineid ja mõni ehk mitte nii väga. Seevastu vahetund on ikka olnud ja jääb selleks koolipäeva parimaks tunniks!
Nagu ei ole võimalik astuda kaks korda samasse jõkke, ei ole ka kooliaastad sarnased. Mõnel aastal on muutused suuremad, mõnel jälle mitte nii väga. Kooli/lasteaeda tulevad uued õpilased ja kooli lõpetanud noored jätkavad õpinguid järgmises kooliastmes. Eeloleval õppeaastal asub Narva-Jõesuu Kooli esimesse klassi õppima 12 uut õpilast ja Sinimäe Kooli 15 noort õppurit.
Klassi vahetanud õpilasi ootavad uued ja huvitavad õppeained ja kooliaasta jooksul lahendamist vajavad ülesanded. Klassiruumis ootab õpilast õpetaja - mõnel juhul juba eelnevatest aastatest tuttavaks saanud, teinekord aga päris uus tutvus. Algaval õppeaastal alustab Narva-Jõesuu Koolis tööd 2 ja Sinimäe Koolis 7 uut õpetajat.
Eeloleva õppeaasta teeb veel eriliseks see, et ees ootavad õppekorralduslikud muudatused - lasteaiad ja üldhariduskoolid (esmalt 1. ja 4. klassid) lähevad eeloleval õppeaastal üle eestikeelsele õppele. On üsna kindel, et see muudatus pakub päris suurt väljakutset meile kõigile - õpetajale ja õpilasele, lapsevanemale, koolile ja omavalitsusele. Kõigi nimetatud osapoolte ühine valmisolek, pingutus ja koostöö on oluline, et lapse heaolu ja elus hakkamasaamist teenivad eesmärgid saaksid parimal viisil täidetud. Harjumuspäraste rutiinide muutmine ei ole lihtne ja taandub mõistmisele miks ja milleks? Mõnel juhul tekitab see ka trotsi, sest tulemused ei tule ka üleöö. Inimene ei ole nagu kodumasin, mis käivitub ja töötab nupust vajutades - me kõik vajame aega. Anname seda teineteisele ja eelkõige lapsele. Lisaks õppekorraldustele muutustele ootavad meie Narva-Jõesuu kooli õpilasi ees ka „elukorralduslikud" muutused. Koolimajja on ajutiselt kolinud lasteaed Karikakar. Peame suutma koos toimida kuni kevad - suveni 2026, mil valmib uus lasteaiahoone. Koolihoone uueksehita-mise protsess on ka käivitunud ja loodame, et 2029/2030 õppeaastat saame alustada juba uues koolimajas.
Lõpetuseks mõned soovid ja soovitused lapsevanemale. Kui võimalik, siis esimestel koolipäevadel läbige koolitee oma lapsega koos. See aitab lapsel vähendada kooliärevust ja kujundada üheskoos teekonna, mida laps oskab edaspidi turvaliselt läbida. On oluline abistada last õppimise, huvitegevuses osalemise ja puhkamise rutiinide väljakujundamisel. Ennastjuhtivaks õppijaks saab vaid harjutades.
Päevarutiinide väljakujundamisel on päris oluline koht tervislikul toidul ja puhkusel. Koos toitu valmistades on hea võimalus lapsega vestelda, tema tegemistest ja võimalikest muredest osa saada. Lisaboonusena lapsel oskus endale ise soe toidukord valmistada.
Head tavalist/erilist õppeaasta algust meile kõigile!