Eluruumide kohandamise kulude hüvitamine
Sellest aastast Narva-Jõesuu linnavalitsus hakkab osaliselt hüvitama linna eelarvest puudega isiku eluruumi kohandamise kulusid.
Eluruumi kohandamise eesmärk on tagada puudega isiku, kellel on puudest tingituna raskusi eluruumis liikumise, endaga toimetuleku, võimalikult iseseisev või võimalikult vähest kõrvalabi vajav turvaline toimetulek oma eluruumis, sellesse sisenemisel ja sealt väljumisel. Eluruumi kohandamisel lähtutakse põhimõttest, et puudega isik saaks võimalikult kaua elada koduses keskkonnas.
Eluruumi kohandamise kulud hüvitatakse Eesti Rahvastikuregistri järgselt Narva- Jõesuu linnas elavale puudega isikule, kellel on puue puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse § 2 lõike 1 tähenduses. Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seadus § 2 lõige 1 kohaselt puue on inimese anatoomilise, füsioloogilise või psüühilise struktuuri või funktsiooni kaotus või kõrvalekalle, mis koostoimes erinevate suhtumuslike ja keskkondlike takistustega tõkestab ühiskonnaelus osalemist teistega võrdsetel alustel.
Puudega isiku eluruumi kohandamise kulude hüvitise taotluste esitamise tähtaeg on kuni 20. mai 2024.a.
Kulude hüvitamiseks esitab taotleja või tema seaduslik esindaja linnavalitsuse sotsiaalosakonnale vormikohase taotluse enne eluruumide kohandamistööde algust.Koos taotlusega tuleb esitada:
- kohandustöödega seonduvad hinnapakkumised (vähemalt 3 pakkumist);
- eluruumi omaniku kirjalik nõusolek eluruumi kohandamiseks, kui taotleja ei ole kohandatava eluruumi omanik;
- eluruumi kaasomaniku kirjalik nõusolek eluruumi kohandamiseks, kui taotleja ei ole kohandatava eluruumi ainuomanik;
- eluruumi omaniku või kaasomaniku kirjalik kinnitus puudega isiku (kelle jaoks teostatakse eluruumi kohandamine) eluruumi kasutamisõigus vähemalt 5 aasta jooksul peale eluruumi kohandamist.
- korteriühistu nõusoleku, kui eluruumi kohandamisega seonduvad tööd teostatakse väljaspool eluruumi;
- taotleja, tema ülalpidamiskohustusega isikute ja pereliikmete majanduslikku seisundit tõendavad dokumendid.
Peale taotluse laekumist sotsiaalosakonna ametnik teeb kodukülastuse eesmärgiga hinnata kohanduse vajadust, mille käigus kaardistab koostöös isikuga tema elukeskkonnast tulenevad takistused ja võimalikud lahendused puudest tulenevate personaalsete tegevuspiirangute vähendamiseks eluruumis. Ametnikul on õigus teha elukeskkonnast tulenevatest takistusest fotod.
Sotsiaalosakond hindab kogutud andmete põhjal kohandamise vajadust, võimalikkust ja põhjendatust.
Kohandatav eluruum peab olema taotleja rahvastikuregistrijärgne ja tegelik elukoht.
Kulude hüvitamise taotlused vaatab läbi linnavalitsuse sotsiaalosakond ja kulu hüvitamist otsustab Narva-Jõesuu Linnavalitsus. Kulude hüvitamisel lähtutakse puudega isiku puudest lähtuva eluruumi kohandamise vajadusest, arvestades tema ja tema ülalpidamiskohustusega isikute ning pereliikmete sissetulekuid.
Hüvitise suurus on maksimaalselt 65% kohandamise maksumusest, kuid mitte rohkem kui linnavalitsuse poolt kehtestatud hüvitise maksimaalne summa. 2024. aastal maksimaalne hüvitise summa on 5000 eurot ühe taotleja kohta.
Üks ja sama puudega inimene ei saa kohandatud eluruumi võõrandamisel taotleda uue elukoha kohandamiskulude hüvitamist viie aasta jooksul eelneva eluruumi kohandamisest.
Otsuse hüvitise määramise või määramata jätmise kohta teeb linnavalitsus 10 tööpäeva jooksul viimase nõutud dokumendi saamisest või dokumendi esitamise tähtaja möödumisest.
Hüvitis makstakse pärast tööde teostamist. Hüvitise väljamaksmiseks esitab taotleja pärast kohanduste teostamist vastavat pädevust omava juriidilise isikuga ehitustööde lepingu ja kulu tõendavad dokumendid.
Õigusaktid:
- Sotsiaalhoolekande seadus
- Sotsiaaltoetuste maksmise ja sotsiaalhoolekandelise abi andmise kord Narva-Jõesuu linnas
- Puudega isiku eluruumi kohandamise kulude hüvitamise kord
- Narva-Jõesuu Linnavalitsuse 06.02.2024 korraldus nr 102 „Eluruumide kohandamise hüvitise taotluse vormi ja piirmäära kinnitamine"