« Tagasi

Utria dessant toimub esmakordselt suuskadeta

Luurevõistlus Utria dessant 2020 toimub 16.-18. jaanuaril. Seekordne dessant on juba kahekümne teine. Esimest korda dessandi ajaloo jooksul on lubatud droonide kasutamine, suuski aga seekord kaasa vedama ei pea.   

„Droonid on jah esimest korda lubatud ja esmakordselt võistluse ajaloo jooksul ei kuulu suusad kohustusliku varustuse hulka. See on eriti oluline just välisvõistkondade jaoks. Kanada näiteks hakkas täna hommikul tulema ja tema vajas seda infot nagu õhku," rääkis võistluste peakorraldaja, Erna Seltsi president Meelis Rätsep mõned päevad enne üliraske võistluse starti, mis saab toimuma Jõhvi lähistel neljapäeval, 16. jaanuaril kell 20:00.

Laupäeval, 18. jaanuaril kell 09:00 stardib Narva-Jõesuu rannas (Sillamäe poolsest osast) lõpujooksule esimene võistkond, lõpuspurti võib eemalt jälgida ka iga huviline. Traditsiooniline pärgade asetamine Udria mälestusmärgi juurde leiab aset samuti laupäeval, kell 16:00 ja autasustamise tseremoonia toimub Sinimäe koolis algusega kell 17:00.

Neljaliikmelisi võistkondi on registreerunud kolmkümmend. Piiri tagant on oodata võistkondi Ühendkuningriigist (3), Saksamaalt (2), Kanadast (2), Lätist ja Šveitsist. Vaatlejad on seekord tulnud Ameerika ühendriikidest. Naistest koosnevaid võistkondi on registreerunud kaks.

Võistluse ettevalmistajaks ja läbiviijaks on Narva-Jõesuu linn koos Erna seltsi, Kaitseliidu ja Kaitseväega. Dessandi vastutegevus on ikka Alutaguse maleva poolt nagu ka kogu logistiline toetus.

Möödunud aastal oli võidukas Kaitseliidu Pärnumaa maleva teine võistkond.

Esimest korda korraldasid Utria dessandi MTÜ Erna selts koostöös Vaivara vallaga 1999. aastal, mil esikoha saavutas Viru üksik-jalaväepataljoni teine võistkond.

Võistlus Utria dessant meenutab aastatetaguseid sündmusi, kui 1919. aasta 17. jaanuaril Eesti meredessantpataljoni 400 merejalaväelast ja Soome vabatahtlike pataljoni 600 võitlejat tegid kapten Johan Pitka juhtimisel Eesti mereväe alustelt eduka dessandi Utria randa. Dessandist osavõtnud etendasid olulist osa Narva vabastamisel ja punaväe riismetest puhastamisel.

Foto: Alar Tasa