Uudised

Presidendi kõne Riigiküla Vabadussõja mälestussamba juures tõi päikese välja

Sel nädalal taas Ida-Virumaal resideeruv president Kersti Kaljulaid asetas tänasel Vabadussõja alguse 100. aastapäevale pühendatud mälestusüritusel pärja Narva-Jõesuus, Riigiküla Vabadussõja mälestussamba jalamile.

„Nüüd lõkkele leegib! mis peitnud rind, Kõik pilksed need aastate sajad! Nüüd võitleme vabaks sind, isade pind. Sull' ehime heledad majad!" alustas president Kaljulaid oma kõnet Anna Haava saja aasta taguste luuleridadega ja justkui neid sõnu oodanult murdsid eredad päikesekiired end läbi halli pilvemassi. President meenutas oma kõnes aega, kui kaalukausil oli mitte ainult terve Eesti riigi, vaid võib-olla ka meie rahva püsima jäämine. „Mitte iial enam üksi!" võiks kokku võtta Vabadussõja mälestussamba jalamil kõlanud kõne. 

Sõna sai ka Narva Eesti Gümnaasiumi abiturient ja Kaitseliidu liige Silver Ilmenski, kelle mõtted olid suunatud eelkõige Riigiküla mälestussamba juurde kogunenud sadadele koolinoortele, kus ühtses rivis teiste koolidega seisis ka Tallinna Reaalkool, mille õppursõdurid liitusid 1918. aastal Kaitseliiduga ja läksid Vabadussõtta, kust paljud enam tagasi ei tulnud.

Pärjad Riigiküla mälestussamba jalamil jäävad meenutama kõiki Vabadussõjas langenuid.