« Tagasi

Sinimäed saavad taas vaatetorni

SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) nõukogu otsustas 16. juunil toimunud koosolekul toetada projekti "Sinimäe vaatetorni ehitamine" taotlust. Endine, 2008. aastal Sinimäel avatud vaatetorn pidas remonditöödest hoolimata vastu vaid kümme aastat.

„Vastavalt ehitusprojektile on uue vaatetorni kasutusiga 20 aastat," rääkis Narva-Jõesuu linnapea Maksim Iljin. „Rekonstrueeritav vaatetorn rajatakse varasemalt lammutatud vaatetorni asemele, Pargimäe künka tippu, kuid seda ei rajata täpselt samale kohale, vaid nihutatakse lagedamale alale, et tagada parem paiknemine ja ka puidust torni pikem iga," selgitas linnapea, lisades, et kogu see projekt on tubli meeskonnatöö tulemus.

Vaatetorn on põhiplaanilt ruudukujuline, mõõtudega telgedes 5,8 x 5,8 m. Torni kõrgus maapinnast on 29,5 meetrit ja Pargimägi, mille tipus torn paiknema hakkab, ulatub üle merepinna 84,6 meetrit. Võrreldes eelmise torniga on uus torn laiem ja ca 5 m kõrgem ning ühe platvormi asemel on kolm vaateplatvormi erinevatel kõrgustel.

Torn koosneb 11-st tasapinnast, mis on seotud keskel paikneva trepistikuga. 11-st tasapinnast 3 on vaateplatvormid ning ülejäänud on trepistiku mademed. Esimene vaheplatvorm asub 15,1 m kõrgusel, teine 22,9 m kõrgusel ning neid saab kasutada vaate- ja puhkeplatvormidena.

Torni viimane vaateplatvorm asub 25,5 m kõrgusel. Selle kohal olev katus kaitseb külastajaid sademete eest. Piirete puhul on eriline tähelepanu sellel, et vaatetorni külastavad ka lapsed. Kuna vaade ümbruskonnale avaneb puude tõttu alates 15 m kõrguselt, siis ei ole allapoole vaateplatvorme planeeritud. Torni atraktiivsemaks muutmiseks valgustatakse torni ülemised kaks vaatetasapinda, valgustus paigaldatakse ka katuslae ja ülemise vahelae alla suunaga allapoole. Vaatamata valgustusele, ei ole torn mõeldud külastamiseks pimedal ajal

Vaatetorni ohutuse võimsuseks on planeeritud 30 inimest. Samaaegselt võib platvormidel viibida 20 inimest ja trepistikul 10 inimest. Info vaatetorni platvormidel korraga viibivate inimeste arvu kohta tuleb nii torni jalamile, kui ka vaateplatvormidele.

Puitkonstruktsioonide viimistluseks kasutatakse rohelise tooniga immutusvahendit ja  katusekatteks tuleb helehall bituumensindel, need materjalide värvid kujundavad ka ühtlasi torni värvigamma.

Vaatetorni juurde on planeeritud ka uus infostend ning paar istepinki koos prügiurnidega.

Linnapoolseks omaosaluseks on 55 570€, SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammi poolt on oodata 222 279€. Täpne hind selgub pärast ehitustööde hanget, mis viiakse läbi augusti-oktoobri jooksul.

Praeguste plaanide kohaselt saab vabariigi kõige huvitavamat vaadet - Sinimäe tornist võib nautida Soome lahte, Narva-Jõesuu kaunist loodust ja samas uudistada ühelt poolt Sillamäe linna ja sadamat ning teiselt poolt Narva linna – nautida juba tuleva aasta lõpus.

 

Foto: Endine, 2008. aastal Sinimäel avatud vaatetorn. /Alar Tasa