Uudised

Kahekümnenda Utria dessandi võitis Scoutspataljoni I võistkond

Tänavusel, juba kahekümnendal Utria dessandil oli võidukas Scoutspataljon, kes on oma üleolekut tõestanud ka varasematel aastatel. Scoutspataljoni I võistkonnale järgnesid Kaitseliidu Pärnumaa maleva II võistkond ning Kaitseliidu Tallinna maleva Kalevi malevkonna võistkond. Kahekümne neljast startinust ületas finišijoone üheksateist võistkonda.

Ainuke naistest koosnev Kaitseliidu Tallinna maleva Meredivisjoni võistkond oli viieteistkümnes. Neljast piiritagusest võistkonnast lõpetasid võistluse Poola ja Läti võistkond.

„Eesti metsad on ülejäänud Euroopaga võrreldes üsna haruldased, kui seal on tegemist rohkem hoolitsetud parkmetsadega, siis meie omasid nimetavad välisvõistkonnad polaardžungliks ja need on nende jaoks tõeliseks katsumuseks," rääkis võistluse peakorraldaja, Erna seltsi president Meelis Rätsep.

Rajal üsna alguses olevas kontrollpunktis tegutsenud kaitseliitlase Madis Millingu sõnul oli mets seekord väga salakaval. „Pinnas oli väga petlik – peal oli sentimeetrine külmunud kiht, kuid all puha vesi ja pori. Üks mees vajus lausa kaelassaadik vette ja seda kohe võistluse alguses!"

12-13 aastat Utria dessandile kaasa aidanud Millingu sõnul võiks iseloomustada sellel võistlusel osalejaid kolme sõnaga: hullud, hullud ja veelkord hullud. 

Kaheksateist aastat selle ürituse toimumisele kaasa aidanud Narva-Jõesuu Linnavolikogu esimees Veikko Luhalaid rõhutas 99 aastat tagasi toimunud dessandi tähtsust Eesti ajaloos ja tänas kõiki, kes selle mälestusüritusega seotud on olnud. „Head sõbrad, tere tulemast kahekümne esimesele Utria dessandile Narva-Jõesuusse," lõpetas oma kõne Luhalaid.

Enne võitjate autasustamist Sinimäe põhikoolis toimus traditsiooniline pärgade asetamise tseremoonia Utria dessandi mälestuskivi juures, mis sellel aastal oli eriti osavõtjate rohke.

Sõjalis-sportliku ürituse korraldajaks pooleks olid sel aastal taas Vaivara vald, kuid võistluse läbiviijaks juba kahe liitunud omavalitsuse tulemusel tekkinud Narva-Jõesuu linn, Erna selts, Kaitseliit ja Kaitsevägi.

Möödunud aastal oli võidukas Kaitseliidu Tallinna maleva meeskond, elukutselistest sõjaväelastest koosneva Scoutspataljoni ja 1. Jalaväebrigaadi Pioneerpataljoni võistkonna ees.

Tulev 2019. aasta on ajalooliselt aga eriti tähtis - siis möödub dessandist endast sada aastat.

Esimest korda korraldasid Utria dessandi MTÜ Erna selts koostöös Vaivara vallaga 1999. aastal, mil esikoha saavutas Viru üksik-jalaväepataljoni teine võistkond.

Võistlus Utria dessant meenutab aastatetaguseid sündmusi, kui 1919. aasta 17. jaanuaril Eesti meredessantpataljoni 400 merejalaväelast ja Soome vabatahtlike pataljoni 600 võitlejat tegid Eesti mereväe alustelt eduka dessandi Utria randa. Dessandist osavõtnud etendasid olulist osa Narva vabastamisel ja punaväe riismetest puhastamisel. Vabadussõja suurima dessantoperatsiooni üldjuht oli toona kapteni aukraadi kandnud Johan Pitka. Dessantrühmi juhtisid major Martin Ekström, staabikapten Karl Aleksander Paulus ja kapten Anto Nestori Eskola.

Fotod: http://album.vaivaravald.ee > Utria dessant

Alar Tasa
Infojuht
Narva-Jõesuu Linnavalitsus
tel: +372 506 9345
alar.tasa@vaivara.ee